Strona głównaBez kategoriiNa czym polega modelowanie 3D?

Na czym polega modelowanie 3D?

Obecnie notuje się bardzo duże zainteresowanie usługami skanowania 3D. Firmy, które realizują takie usługi, zwykle rozszerzają swoją ofertę o kolejne pozycje, a jedną z nich stanowi modelowanie 3D. W tym przypadku nie mamy już do czynienia tylko z wymiarowaniem obiektów, czyli wykonywaniem skanów w sensie fizycznym, a z pracą w systemie przeznaczonym do przetwarzania trójwymiarowych modeli. Modelowanie 3D może być również realizowane od podstaw. W wielu przypadkach da się ten proces skrócić dzięki inżynierii wstecznej.

Tworzenie i edytowanie obiektów geometrycznych w trójwymiarze

Modele 3D mogą powstawać na dwa sposoby. Pierwszym jest przygotowywanie ich od podstaw, co odnosi się  do projektowania nowych produktów, takich, które dopiero zostaną wytworzone na podstawie opracowywanego modelu. Nowoczesne maszyny CNC odczytują modele CAD i na ich podstawie realizują proces obróbki. Tak powstają nowe produkty, których jakość można skontrolować zestawiając ze sobą dwa modele – wzorcowy oraz model powstały po zeskanowaniu wytworzonego produktu.

3d modeling of pressure vessel- computer aided design.

W tym miejscu dochodzimy do drugiej metody powstawania modeli 3D. Trójwymiarowy model może zostać wykonany na podstawie danych pomiarowych pozyskanych w procesie skanowania 3D. Wówczas zaczynamy od końca – najpierw mamy produkt, a dopiero potem dokumentację. Na jej podstawie można wytworzyć kopię obiektu rzeczywistego albo opracować jego ulepszoną wersję. Taki proces nazywamy inżynierią wsteczną. Równie często przewijają się tu terminy rekonstrukcja 3D, programowanie zwrotne czy inżynieria odwrotna.

Modelowanie 3D – praca w trójwymiarze

Do modelowania 3D wykorzystuje się specjalistyczne oprogramowania, które umożliwiają zapisywanie poszczególnych etapów prac nad projektem. Tworzenie i edytowanie obiektów w trójwymiarze ma wiele zalet. Tego procesu absolutnie nie można porównać z tworzeniem projektów na papierze. Dużą zaletą modelowania 3D jest również to, że umożliwia sprawną komunikację pomiędzy uczestnikami procesu projektowego.

W trakcie modelowania 3D poszczególne elementy zapisywane są w formie siatek trójkątów (rzadziej czworokątów). Łącząc określoną ilość wieloboków, otrzymujemy trójwymiarowy model –  konstrukcję z siatki. Taka forma zapisu sprawdza się doskonale w przypadku modelowania obiektów o prostych kształtach. Jeśli obiekt ma złożoną budowę, wykorzystuje się inne rozwiązania (technika zapisu NURBS).

Zalety modelowania 3D

Niektóre zalety modelowania 3D zostały wymienione już wyżej. Na pewno jest to ogromne wsparcie dla zespołów projektowych, które znacznie szybciej i z większą precyzją mogą opracowywać kolejne projekty, tym samym z łatwością rozdzielając między sobą obowiązki. Dużą zaletą modelowania 3D jest również mnogość zastosowań. Modele 3D, zarówno powstałe od podstaw, jak i utworzone na podstawie skanów 3D, wykorzystywane są w firmach o rozmaitym profilu działalności.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments