Strona głównaTechnologieDrukarka laserowa czy atramentowa?

Drukarka laserowa czy atramentowa?

Urządzenia przeznaczone do druku dokumentów i obrazów można podzielić na kilka kategorii. Jedną z nich stanowią drukarki przemysłowe do użytku profesjonalnego, kolejną urządzenia wykorzystywane w domach i niewielkich biurach. Jeśli chodzi o sprzęt do użytku domowego, wiele osób ma wątpliwości, czy lepiej sprawdzi się drukarka laserowa czy atramentowa?

Masowa cyfryzacja a wydruk dokumentów

Mimo szybkiego rozwoju najnowszych technologii i gwałtowanie postępującej cyfryzacji, wciąż zachodzi potrzeba drukowania dokumentów i obrazów na papierze lub innych nośnikach (folia, aluminium itd.). Dlatego też nawet w biurach, które większość spraw załatwiają za pośrednictwem Internetu, zawsze znajduje się jakaś drukarka. Z drukarek korzystamy też w domach, choćby po to, by wydrukować list przewozowy dla kuriera czy potwierdzenie wykonania przelewu. Taka drukarka nie musi być sprzętem najwyższej jakości, a jednak chcielibyśmy, by powstające wydruki były trwałe i wyraźne, materiały eksploatacyjne do drukarki niezbyt drogie, a sam sprzęt działał szybko, wydajnie i w sposób bezawaryjny. Które urządzenie lepiej spełnia te oczekiwania – drukarka laserowa czy atramentowa?

Czym różni się drukarka laserowa od atramentowej?

Wymienione urządzenia różnią się mechanizmem działania i metodą wydruku. W drukarce laserowej nie używa się tuszu umieszczonego w czterech niewielkich pojemniczkach. Urządzenie wyposażone jest w toner, ale to nie wystarczy do tworzenia wydruków – niezbędne jest światło laserowe, którego zadanie polega na rozprowadzaniu cząstek tonera na drukowanej powierzchni. Toner jest elementem wymiennym, choć jego wymiana odbywa się dużo rzadziej, aniżeli w przypadku pojemników z tuszem stosowanych w drukarce atramentowej.

Drukarki atramentowe nie posiadają tonera, ale w ich wnętrzu znajdują się niewielkie dysze, które wystrzeliwują niewielkie kropelki tuszu. Tusze zużywają się stosunkowo szybko, dlatego kupując drukarkę atramentową, warto mieć na uwadze nie tylko cenę i wydajność samego urządzenia, ale również koszt zakupu zestawu atramentów.

Drukarka laserowa czy atramentowa?

Wybór drukarki do domu czy biura powinien być uzależniony od tego, co i w jakich ilościach planujemy drukować. Prawdopodobnie większe projekty i tak zostaną zlecone profesjonalistom – drukarnia Wrocław wykona wysokiej jakości wydruki rozmaitych produktów, począwszy od ulotek, poprzez zaproszenia, katalogi, skończywszy na fototapetach i banerach reklamowych. Ale drukarka domowego użytku również nieźle poradzi sobie z częścią produktów drukarskich. Jeśli postawimy na drukarkę atramentową, zyskamy spore możliwości drukowania zdjęć, plakatów i innych materiałów graficznych. Z kolei drukarka laserowa lepiej sprawdzi się do drukowania dokumentów. Drukarki laserowe na ogół charakteryzują się wyższą wydajnością aniżeli urządzenia atramentowe, są szybkie i tanie w eksploatacji. Jednak drukarki atramentowe można nabyć w zdecydowanie bardziej przystępnych cenach, poza tym są nieco mniejsze, co dla użytkowników domowych może mieć spore znaczenie.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments