Strona głównaBiznesJak zorganizować eksport towaru z UK?

Jak zorganizować eksport towaru z UK?

Wielka Brytania przez lata była krajem, w którym chętnie osiedlały się osoby polskiej narodowości. Wielu Polaków prowadzi niewielkie firmy na terenie UK, a są i tacy, którzy zajmują się sprzedażą międzynarodową. W tej chwili, z uwagi na ograniczenia pandemiczne, ale i fakt, że Wielka Brytania opuściła Unię Europejską, a co za tym idzie – unię celną, zorganizowanie eksportu towaru z UK wymaga dopełnienia szeregu formalności.

Przewóz towarów z Wielkiej Brytanii do Polski

O eksporcie towaru z UK do Polski czy innych państw Wspólnoty Europejskiej mogą mówić ci, którzy odpowiadają za wysyłkę materiałów i produktów na terenie Wielkiej Brytanii. Natomiast Polacy, którzy sprowadzają towar ze Zjednoczonego Królestwa, będą nazywać taką sytuację importem. Terminologia jest tutaj ważna, choć zarówno import, jak i eksport są dla gospodarki danego państwa procesami istotnymi, wpływającymi na tempo rozwoju gospodarczego i możliwości inwestowania w najnowsze zdobycze technologiczne.

Granica zewnętrza Unii Europejskiej

Niezależnie od tego, czy jesteśmy stroną sprzedającą, czy też kupującą towar, musimy zwrócić uwagę na procedury celne obywające się na granicy pomiędzy Wielką Brytanią, a Unią Europejską. W rzeczywistości towar może trafić do Unii poprzez Francję, Belgię lub Holandię, ale odprawa celna w każdym z tych państw wygląda niemal tak samo, co wynika z faktu, że wymienione trzy kraje są powiązane unią celną i prowadzą wymianę handlową z państwami trzecimi na tych samych zasadach.

Eksport towaru z UK – jakie wsparcie oferuje agencja celna Wielka Brytania?

Agencja celna UK pełni rolę pośrednika pomiędzy przewoźnikiem a urzędem celnym. Agenci celni nie są urzędnikami celnymi, a osobami prowadzącymi działalność polegającą na świadczeniu usług celnych. Jakie to usługi? Przede wszystkim pomoc w przygotowaniu odprawy celnej, a więc pozyskaniu wszystkich wymaganych prawem dokumentów. Agencja celna UK przygotowuje w imieniu klienta dokumenty przewozowe, dba o pozyskanie wymaganych zgód i uprawnień, o terminowe uregulowanie należności celnych i dopełnienie szeregu innych formalności, które mogą usprawnić odprawę celną na granicy.

Wymiana handlowa z państwami członkowskimi Unii Europejskiej

Podczas eksportu towarów z Wielkiej Brytanii do Europy obowiązują przepisy, które mają zastosowanie w przypadku wymiany handlowej z krajami nieeuropejskimi. Należy pamiętać, że rynek europejski nie jest jedynym miejscem, do którego trafiają brytyjskie produkty i przed brexitem również tak nie było. Dlatego przygotowanie eksportu towaru z UK wbrew pozorom nie jest wcale nowością i nie sprawia doświadczonym agentom celnym żadnej trudności. A to, że procedury są uproszczone, a w wielu przypadkach możemy mówić o cle zerowym, działa na korzyść brytyjskich firm. Sytuacja komplikuje się nieco wówczas, gdy towar co prawda jest wysyłany z Wielkiej Brytanii, ale wcale na terenie UK nie powstał. Unia Europejska wyraźnie zaznacza, że w przypadku takich towarów możliwe jest naliczenie opłat celnych.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments