Strona głównaBiznesNowe podatki w 2022 roku

Nowe podatki w 2022 roku

Ostatnie miesiące roku to czas podsumowań, rozliczeń i tworzenia planów na przyszłość. Dotyczy to zarówno życia osobistego, jak i działalności firm. Przedsiębiorcy już teraz zastanawiają się, czy i w jakim stopniu nowe przepisy i nowe podatki w 2022 roku wpłyną na funkcjonowanie ich działalności. A jakie to będą podatki? Co wiadomo na temat zmian w prawie podatkowym w 2022 roku?

Polski Ład a zmiany w prawie podatkowym

Pandemia COVID-19 znacznie nadwerężyła polską gospodarkę, ale nie była jedyną przyczyną narastających w kraju problemów. Rządzący dostrzegli potrzebę wprowadzenia zmian, które zniwelują nierówności społeczne i przyczynią się do stworzenia lepszych warunków życia dla wszystkich obywateli. Planowane zmiany znalazły się w programie społeczno-gospodarczym nazwanym Polskim Ładem.

W ramach ustawy Polski Ład zacznie obowiązywać wiele nowych przepisów podatkowych, a niektóre z nich już od 1 stycznia 2022 roku. Z najnowszych informacji wynika, że zmiany dotkną wszystkich form opodatkowania działalności gospodarczej.

Wyższa kwota wolna od podatku w 2022 roku

Przedsiębiorcy opodatkowani na zasadach ogólnych z pewnością interesują się tematem kwoty wolnej od podatku. Podwyżka tej kwoty ma dla nich znacznie większe znaczenie niż nowe podatki w 2022. Od stycznia przyszłego roku kwota wolna od podatku wzrośnie z 8 do 30 tysięcy złotych. W tym miejscu koniecznie należy wspomnieć o kwocie zmniejszającej podatek, która po zmianach nie będzie już miała charakteru dygresyjnego (nie będzie się zmniejszała adekwatnie do tego, jak zwiększa się dochód). Począwszy od stycznia 2022 kwota zmniejszająca podatek będzie stała dla wszystkich podatników.

Wyższy I próg podatkowy

Wśród zmian wprowadzonych przez Polski Ład znalazła się też ta, mówiąca o podwyższeniu I progu dochodowego. Przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z wyższego progu dochodowego, którego wysokość wzrośnie z 85.528 zł do 120.000 zł. Po przekroczeniu tej kwoty zastosowanie będzie miała 32% stawka podatku PIT.

Nowe podatki w 2022 r. – uprawnieniu do PIT-0

Brak podatków dla osób zarabiających płacę minimalną, dla emerytów i rodzin wielodzietnych – takie pomysły znalazły się w palnie społeczno-gospodarczym na kolejne lata. Wydaje się, że PIT-0 dla seniorów rzeczywiście zachęci ich do pozostania na rynku pracy, zwłaszcza że będą mogli z niego skorzystać zarówno zatrudnieni na etacie, pracujący na zleceniach, jak i prowadzący własną działalność. PIT-0 dla seniorów obejmie roczny przychód z pracy do kwoty 85528 zł.

PIT-0 będzie dotyczył również rodzin z co najmniej czwórką dzieci. Rodzice, rodzice zastępczy i opiekunowie prawni, którzy wychowują co najmniej czworo dzieci i zarabiają do 85528 zł na osobę, nie będą płacić podatku dochodowego. Rodzic na skali może skorzystać dodatkowo z podwyższonej kwoty wolnej od podatku, wynoszącej 30 tys. zł. W sumie oznacza to brak PIT przy zarobkach do 115528 zł. Dla małżonków, którzy rozliczają się wspólnie, kwota bez PIT będzie wynosić 231 056 zł. To realne wsparcie dla rodzic wielodzietnych.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments