Strona głównaBiznesJak wypełnić deklarację celną na import z Anglii?

Jak wypełnić deklarację celną na import z Anglii?

Wewnętrzne granice Unii Europejskiej pozostają otwarte dla przepływu towarów. Przedsiębiorcy nie muszą martwić się o formalności na granicach, ani o wysokość opłat celnych. Niestety inaczej wygląda to w przypadku importu towarów z Anglii, która w tej chwili jest dla członków Wspólnoty Europejskiej państwem trzecim. Wielo osób zastanawia się, jak wypełnić deklarację celną na import z Anglii?

Co to jest deklaracja celna?

Deklaracja celna to najważniejszy dokument dla przesyłek międzynarodowych. W deklaracji podaje się informacje dotyczące zawartości przesyłki. Przede wszystkim chodzi o opis towarów, ich wagę i ilość. W deklaracji należy podać również wartość przewożonych rzeczy, a w przypadku przedmiotów używanych – wartość przybliżoną. Formalności należy dopełnić dla wszystkich towarów przekraczających granice zewnętrzne Unii Europejskiej, a więc również podczas importu towarów z Wielkiej Brytanii.

Import towarów z Anglii – formalności

O formalnościach związanych z odprawą celną powinni pamiętać zarówno ci, którzy eksportują towary do Wielkiej Brytanii, jak i ci, którzy prowadzą import towarów z Anglii. Polaków interesuje zwłaszcza import, ponieważ produkty wytwarzane na Wyspach, zwłaszcza odzież i obuwie, cieszą się w Polsce dużym zainteresowaniem.

Import oznacza przywóz towarów z zagranicy w celu wykorzystania na rynku wewnętrznym. W przypadku Polski mówimy nie tyle o przywozie towarów spoza granic państwa, co o transporcie spoza unii celnej (zakup towarów w obrębie Unii Europejskiej nie jest importem a tzw. zakupem wewnątrz wspólnotowym). Zanim Wielka Brytania opuściła Wspólnotę Europejską, wielu polskich przedsiębiorców chętnie dokonywało tam zakupu towarów, bo było to dla nich korzystne. W tej chwili zakup wewnątrzwspólnotowy nie jest możliwy, zastąpił go bardziej kłopotliwy import. Aby sprowadzić towar z Wielkiej Brytanii, należy dopełnić wielu formalności, na czele z odprawą celną.

Jak wypełnić deklarację celną na import z Anglii?

Omawiając temat deklaracja celna import Anglia, należy zacząć od ustalenia, jakie procedury importowe uznaje się obecnie za obowiązkowe. W sytuacji, gdy przy przemieszczaniu towarów między Unią Europejską a Wielką Brytanią nie zostaną dopełnione formalności celne, towar nie będzie mógł przekroczyć unijnej granicy, a tym bardziej trafić do Polski.

Wielu przedsiębiorcom nie wystarcza lektura aktualnych przepisów. Mimo, że zdobyli wiedzę teoretyczną, w praktyce nie wiedzą, jak wypełnić deklarację celną na import z Anglii, czy i w jakiej wysokości powinni opłacić cło, czy przewożone przez nich towary będą sprawdzane na granicy itd. Tymczasem przedsiębiorstwa z UE importujące towary objęte kontrolą z Wielkiej Brytanii potrzebują pozwolenia od odpowiedniego organu wydającego pozwolenia. Na szczęście istnieje możliwość, by sprawy związane z odprawą celną powierzyć specjalistom, czyli pracownikom agencji celnej. Agencja celna dokłada wszelkich starań, by uniknąć niepotrzebnych opóźnień, zakłóceń na granicy czy utrudnień dostaw, które mogłyby spowodować straty w firmach prowadzonych przez jej klientów.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments