Strona głównaDom i OgródInstalacje sanitarne – rodzaje

Instalacje sanitarne – rodzaje

Instalacje sanitarne są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania budynku, w którym przebywają ludzie, co oznacza, że dotyczą zarówno budynków mieszkalnych, jak i biurowców czy obiektów użyteczności publicznej. Budynek bez ogrzewania, bez dostępu do wody i świeżego powietrza, nie może być miejscem funkcjonalnym i przyjaznym dla ludzi.

Czym są instalacje sanitarne?

Mimo że instalacje sanitarne odpowiadają za funkcjonalność budynku, to w ich skład wchodzą liczne systemy zlokalizowane nie tylko w jego wnętrzu, ale i na zewnątrz. Instalacje sanitarne odpowiadają za doprowadzenie do obiektu budowlanego mediów, takich jak woda, powietrze czy gaz. Instalacje grzewcze, które nie wymagają doprowadzenia gazu, a wykonania montażu kotła na paliwo stałe, również bywają nazywane instalacjami sanitarnymi, podobnie zresztą, jak instalacja kanalizacyjna, która przecież nie doprowadza wody do budynku, a odpowiada za odbiór ścieków.

Rodzaje instalacji sanitarnych

Instalacja wodna i kanalizacyjna

Podstawowym rodzajem instalacji sanitarnej jest instalacja wodna. Stanowi ją układ połączonych ze sobą przewodów, armatury oraz urządzeń, które doprowadzają wodę do wybranych pomieszczeń w budynku. Jeśli chodzi o budynek mieszkalny, wodę zazwyczaj doprowadza się do kuchni, łazienki, kotłowni oraz pralni, gdzie znajdują się punkty poboru.

Hydraulik doprowadza wodę do budynku z sieci wodociągowej, wykonując w tym celu przyłącze. Przed przystąpieniem do pracy, właściciel budynku musi posiadać zgodę na wykonanie takiego przyłącza, a także projekt instalacji wodnej lub wodno-kanalizacyjnej budynku. Instalacje wodna i kanalizacyjna idą ze sobą w parze, więc często jest tak, że wykonaniem obu zajmuje się ten sam hydraulik, czy też ta sama firma instalatorska. Instalacja kanalizacyjna pozwala na odprowadzanie już wykorzystanej w gospodarstwie domowym wody i innych nieczystości. Jest to możliwe dzięki połączonym ze sobą rurom, korytkom i kolektorom.

Instalacja grzewcza

Podstawowym systemem wykorzystywanym do ogrzewania pomieszczeń jest instalacja centralnego ogrzewania. Zwykle jest to instalacja wodna – ogrzana woda pompowana jest do rozmieszczonych w całym budynku grzejników. Za ogrzanie wody odpowiada umieszczony w kotłowni kocioł grzewczy na paliwo stałe, takie jak węgiel, drewno czy biomasa.

Wykonanie instalacji grzewczej nie zawsze jest takie proste, zwłaszcza gdy budynek ma zostać wyposażony w nowoczesny system i ogrzewany za pomocą pompy ciepła. Wykonanie takiej instalacji wymaga dużej wiedzy. Natomiast w przypadku instalacji gazowych, gdy potrzebne jest wykonanie przyłącza do gazociągu miejskiego, hydraulik musi posiadać specjalne uprawnienia gazowe.

Instalacja wentylacyjna

Omawiając instalacje sanitarne, nie sposób pominąć instalacji wentylacyjnej, która odpowiada za doprowadzenie do wnętrza budynku świeżego powietrza z zewnątrz oraz usunięcie na zewnątrz szkodliwych oparów. W skrócie można powiedzieć, że systemy wentylacyjne Systemy wentylacyjne odpowiadają za wymianę zużytego powietrza na świeże.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments