Strona głównaDom i OgródJak obliczyć ilość stopni planując schody?

Jak obliczyć ilość stopni planując schody?

Budowa domu to ogromne przedsięwzięcie, wymagające podjęcia wielu trudnych decyzji. Już na etapie projektowania budynku należy przemyśleć takie kwestie, jak system ogrzewania, montaż instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej, czy choćby umiejscowienie, kształt i rozmiar schodów.

Schody w domu jednorodzinnym

Nie każdy budynek jednorodzinny wymaga montażu schodów, bo jeśli dom ma być niski, wyposażony jedynie w poddasze nieużytkowe, wystarczą klasyczne schodki strychowe. Natomiast w domach z poddaszem użytkowym i w budynkach piętrowych komfortowe schody znaleźć się muszą. To dzięki nim możliwa jest sprawna komunikacja pomiędzy kondygnacjami budynku.

W niektórych projektach budowlanych uwzględnia się jedynie miejsce na schody, co oznacza, że ostateczna decyzja o tym, jaka to będzie konstrukcja, zostanie podjęta później. Dotyczy to przede wszystkim schodów drewnianych albo metalowo-drewnianych. Natomiast schody żelbetonowe warto dokładnie zaplanować od razu, ponieważ powinny być trwale zespolone z konstrukcją budynku, a więc wylana w trakcie prowadzenia prac budowlanych. Nie ma obaw, że schody się zniszczą, ponieważ betonowa powierzchnia i tak zostanie ostatecznie przykryta materiałem dekoracyjnym.

Wysokość schodów a ilość stopni

Projektując schody drewniane, jak i każde inne, należy wciąż pod uwagę zarówno wysokość pomieszczenia, jak i ilość miejsca na dole. Ważne jest, gdzie znajduje się otwór w stropie, jakie ma wymiary, czy schody z jednej strony będą przylegały do ściany, czy mają stanąć zupełnie pośrodku. Czasem inwestorzy wymarzą sobie schody określonego kształtu, ale w ostatecznym rozrachunku rezygnują z danego pomysłu, bo funkcjonalność schodów okazuje się ważniejsza, aniżeli estetyka. Innym razem wybór innego modelu schodów pozwala na wygospodarowanie dodatkowej przestrzeni, co jest szczególnie istotne w przypadku mniejszych budynków.

Ilość stopni obliczamy, biorąc pod uwagę wysokość pomieszczenia, ale i kąt nachylenia planowanych schodów. Duże znaczenie ma również fakt, czy bierzemy pod uwagę stopnie pełne z podstopnicami, czy konieczne jest wykonanie schodów ażurowanych, w których stopnie lekko nachodzą na siebie i nie mają podstopnic. Oczywiście ilość stopni uzależniona jest również od ich wysokości. Na tym samym odcinku możemy umieścić kilka wysokich stopni, lub więcej stopni niskich.

Standardowa wysokość stopni schodowych

Wysokość stopni nie powinna być niższa niż 15 cm i wyższa niż 19, a za najbardziej komfortowe uznaje się stopnie o wysokości 16-17 cm. Dotyczy to wszystkich modeli schodów – zarówno schody spiralne, schody zabiegowe, jak i schody drewniane młynarskie powinny mieć stopnie o dogodnej wysokości.

Niektóre modele schodów gotowych, tzw. schody modułowe, dają możliwość lekkiego regulowania wysokości stopni. To sprawia, że produkt łatwo dostosować do pomieszczeń o różnych wysokościach. Warto dodać, że kupując taki produkt, klient może również wybrać drewno stopni i kolor konstrukcji.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments