Wśród dostępnych rodzajów schodów sporym zainteresowaniem cieszą się schody młynarskie. Prosta konstrukcja znajduje zastosowania zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Jeśli chodzi o zastosowania wewnętrzne, są to przede wszystkim niewielkie wnętrza mieszkalne, a także wszelkiego rodzaju składziki, magazyny i zaplecza.
Jak wyglądają schody młynarskie?
Schody młynarskie to produkty idealne do małych pomieszczeń. Wszystko dlatego, że są stosunkowo wąskie, proste w formie i sprawiają wrażenie lekkich. Poza tym mogą być mniej lub bardziej strome, co również umożliwia rozsądne gospodarowanie przestrzenią.
Schody młynarskie to schody jednobiegowe, a więc takie, które nie skręcają w żadnym kierunku. Pną się w górę, stopniowo coraz wyżej unosząc nad podłogą. Są jakby zawieszone w powietrzu, nie zabudowane od spodu, dlatego przestrzeń pod nimi można wykorzystać w dowolny sposób. Stopnie nie posiadają podstopnic, a balustrada nie jest nadmiernie rozbudowana. Nazwa schody młynarskie nie wzięła się znikąd, ponieważ tego typu konstrukcje rzeczywiście były wykorzystywane w drewnianych młynach z wiatrakami. Nie zajmowały wiele miejsca, a umożliwiały szybkie przemieszczanie się w górę i w dół, nierzadko z workiem na plecach.
Schody do małych pomieszczeń
Konstrukcja schodów młynarskich na pewno przypadnie do gustu miłośnikom minimalizmu, a także osobom, które walczą o każdy centymetr wolnej powierzchni w pomieszczeniu. To, że schody młynarskie nie posiadają podstopnic, sprawia, że odsłaniają wszystko, co znajduje się za nimi i pozwalają na swobodną cyrkulację powietrza. W małych wnętrzach jest to szczególnie istotne.
Schody młynarskie można umieścić bezpośrednio przy ścianie, a także z daleka od jakiejkolwiek ściany, co sprawia, że są produktami uniwersalnymi. Sprawdzą się nie tylko w małych, ale również niezbyt ustawnych pomieszczeniach. Oczywiście wówczas należy zadbać o wyposażenie schodów w solidne balustrady.
Klasyczny wygląd schodów młynarskich
Producent schodów młynarskich może zadbać o to, by poszczególne produkty różniły się gatunkiem drewna, sposobem wykończenia stopni czy kolorystyką, ale to nie zmienia faktu, że większość z nich wygląda klasycznie, a dzięki temu pasuje do większości pomieszczeń. Schody młynarskie śmiało można nazwać produktami uniwersalnymi, które sprawdzą się zarówno w nowoczesnych wnętrzach, wnętrzach rustykalnych, jak i pomieszczeniach urządzonych w klasycznym stylu.
Na wygląd schodów w dużej mierze wpływa to, jak bardzo są strome. W skrajnych przypadkach schody młynarskie niemal przypominają drabinę, choć ze względu na rozmiary są od niej znacznie wygodniejsze. Należy pamiętać, że im mniej strome schody, tym dłuższa cała konstrukcja i tym więcej miejsca potrzeba, by ją w pomieszczeniu zmieścić. Natomiast strome schody nie koniecznie są tym, czego chcielibyśmy w swoim domu. W takiej sytuacji warto pomyśleć o innych rozwiązaniach dla małych pomieszczeń, np. schodach modułowych z zabiegiem albo schodach kręconych.
Recent Comments