Przedsiębiorstwa produkcyjne dążą do optymalizacji procesów produkcji, do jej przyspieszenia i minimalizacji kosztów. Zadowalające efekty udaje się uzyskać m.in. dzięki automatyzacji procesu produkcyjnego. Wiele firm inwestuje w nowoczesne urządzenia, maszyny i programy, które nierzadko potrafią wykonać pracę, jaką dotąd powierzano grupie ludzi. Jeśli chodzi o kontrolę jakości, zarówno kontrolę końcową, jak i przeprowadzaną na poszczególnych etapach procesu produkcji, szczególnie dobrze sprawdzają się urządzenia skanujące. Kontrola jakości skanerem 3D jest szybka, ale i precyzyjna.
Automatyzacja kontroli jakości
Wdrożenie nowoczesnych rozwiązań przynosi firmie wymierne korzyści. Stawiając na automatyzację kontroli jakości, eliminujemy błędy ludzkie i jesteśmy w stanie wyłapać nawet niewielkie odchylania na wczesnym etapie procesu produkcyjnego. Wadliwy towar od razu podlega eliminacji, a pracownicy nie tracą czasu na pracę nad czymś, co finalnie i tak trafiłoby do kosza. Straty materiału są znacząco mniejsze, a wręcz znikome, do tego kontrola jakości przebiega sprawnie i bez zakłócania procesu produkcji.
Te firmy, które korzystają z precyzyjnych urządzeń skanujących, mogą poświadczyć, że kontrola jakości skanerem 3D umożliwia optymalizację działań w różnorodnych zakładach produkcyjnych. Skanery 3D mogą zwymiarować niemal każdy przedmiot i sprawdzić, czy jego rozmiar i kształt nie odbiegają od modelu wzorcowego. Co istotne – wymiarowanie może odbywać się na odległość. Dzięki skanerom 3D możliwa jest bezdotykowa kontrola jakości.
Kontrola jakości na podstawie skanu 3D
Na rynku dostępne są różne skanery 3D. Oczywiście duże firmy produkcyjne korzystają z urządzeń do zastosowań profesjonalnych, które są szybkie, precyzyjne i wydajne. Skaner zaprojektowany w wersji przemysłowej ma znacznie dłuższą żywotność niż tańsze urządzenie skanujące. Poza tym skanuje z dokładnością nawet do 0,01 mm, co daje pewność, że podejmowane działania przynoszą wymierne rezultaty.
Dysponując trójwymiarowym modelem wzorcowym jesteśmy w stanie sprawdzić, czy kolejne produkowane elementy odpowiadają danym wzorcowym. Skanując obiekt, uzyskujemy model 3D, a następnie możemy porównać go z pierwotną wersją. Cały proces jest bardzo prosty i szybki.
Bezdotykowa kontrola jakości
Kontrola jakości może odbywać się na wiele sposobów. Szczególnie cenione są urządzenia, które pozwalają na badanie obiektów na odległość. Bezdotykowe skanery 3D działają w sposób niezależny, tj. nie zaburzają pracy linii produkcyjnych, nie powodują przestojów w produkcji. Przeciwnie – automatyczne systemy związane ze skanowaniem 3D na wiele sposobów ułatwiają kontrolę jakości. Dzięki nim można w łatwy sposób przygotować plany pomiarowe i zrewolucjonizować inne istotne obszary w środowisku produkcyjnym. Bezdotykowe skanery, charakteryzujące się wysoką precyzją pomiaru, łatwą, intuicyjną obsługą oraz wszechstronnym zastosowaniem, mogą działać zarówno w głośnej i niekoniecznie sterylnej hali produkcyjnej, jak i w higienicznie czystym laboratorium.
Recent Comments